Tematikus ajánlók

Ha jó a nyár, hajója vár! - Vitorlát fel, könyveket a fedélzetre!

A nyár dübörögve tombol.

A hőmérő higanyszála napok óta nem mozdul a skála felső rovátkáiról.

Hűteni! Másodpercenként hangzik a kérés!

Pár hete még kabátot hordtunk, s másodpercenként hangzott a kérés: Fűteni, fűteni!

Az eltérés csupán egy betű, a jelentés mégis homlokegyenest ellentétes.

Gyöngyöző pohárból csalogató hűs ital; tölcséren tornyosuló kézműves fagylaltgombócok;

hűvösen és egyenletesen fújtató légkondicionálók; hajfürtöket vidáman táncoltató szellőcske; óceán, tenger, tó vagy medence frissítő vize.

Többé kevésbé ezekre vágyunk fizikailag… De mi lesz gondolatainkkal, szellemi felfrissülésünkkel?

Havi tematikus ajánlónk erre igyekszik megoldást kínálni. 


Cyril Abraham: Az Onedin család

„Az Onedin család" a három testvér: a kissé bumfordian és olykor ostobán törtető Robert, a szépséges és csábító Elisabeth és a jóképű, de többnyire megközelíthetetlennek tűnő kemény üzletember és rettenthetetlen tengerész, James története. A sikeres tv-sorozat alapjául szolgáló, a múlt században játszódó, fordulatokban és izgalmakban gazdag regények megannyi olyan titkot is elárulnak az Onedin családról, melyről a tv-sorozatból nem értesülhettünk.

Raktári jelzet: A 14 


Stephen Baxter: Időhajók

A 19. század utolsó éveiben H. G. Wells, az angolszász SF atyja megírta egyik legfontosabb művét Az időgépet, a meg nem nevezett Időjáró fantasztikus történetét, utazásokról a távoli jövőbe és vissza, a viktoriánus Angliába. De talán mégsem ő találta ki az egészet, lehetett valami valóságalapja a mesének, esetleg egy élménybeszámoló…

Az Időjáró frissen előkerült, újabb kézirata csodálatos kalandokra invitálja olvasóit, többmillió éves utazásra, melynek során bepillanthatunk a morlockok és eloik által lakott Naprendszer távoli utópiájába, egy évtizedes világháború sújtotta Londonba, a paleocén őslényparadicsomába, és végül a messzi jövőbe, ahol az emberiség romjain született mechanikus életforma immár arra készül, hogy egy grandiózus terv végrehajtásával közvetlenül a kezdeténél terelje új irányba a történelmet.

És mindez amiatt, mert a 19. század utolsó éveiben egy angol író regényes formában nyilvánosságra hozta egy csupán Időjáróként megnevezett személy emlékiratait.
Stephen Baxter számos díjjal kitüntetett és még többre jelölt monumentális regénye a klasszikus wellsi történet újraértelmezése a tudomány és az irodalom legmodernebb eszközeivel.

Raktári jelzet: B 42 


Elizabeth Adler: Gyilkosság a tengeren

A gyönyörű és fiatal Angie az egyik pillanatban még dúsgazdag vendéglátói kegyeit élvezi a luxusyachton, majd egy jól irányzott ütés a pezsgősüveggel, és máris a tenger sötét hullámai közt találja magát. Ahogy lángvörös haja szétterül a vízen, még látja a fedélzeten álló két alakot; az egyik a barátnője, a másik a szeretője. Nem hitte volna, hogy így ér véget, hiszen minden olyan szépen indult…

Ahmet Ghulbian, a félig görög, félig egyiptomi milliárdos szenvedélyes játékos. A fiatal és romlatlan lányok a gyengéi. Magához édesgeti őket, játszik velük, majd ha már kényelmetlenné válik a jelenlétük, örökre elhallgattatja őket. Bizarr vágyainak tárgyát hű csatlósa, Mehitabel hajtja fel számára, aki Angie Morse sorsát is megpecsételte…

Ahmet hatalmas partit rendez mocsárra épült birtokán, ahová Martha és Lucy is hivatalosak. A kastély toronyszobája azonban szörnyű titkokat rejt, és aki felfedi őket, nagy árat fizet…

Elizabeth Adler, a Toszkánai nyár, a Bűnös gazdagok és számos egyéb bestseller szerzőjének új regénye vérbeli strandolvasmány; kaland, krimi és romantikus regény egyben.

Raktári jelzet: A 23 


Bernard Cornwell: Vad vizek hajósa

Nick Sandman egész életében semmit sem szeretett úgy, mint gyönyörűen helyreállított öreg vitorlását, és csupán egyetlen dologról álmodozott – kihajózni a tengerre, ahol nincsenek szabályok, és nincs több öldöklés. Álmát csupán egyvalami hiúsíthatta meg: a könyörtelen valóság, hiszen Nick Sandman súlyosan megsebesült, hajója értéktelen ronccsá változott, neki pedig nem maradt se pénze, se munkája.

Amikor elhagyja a kórházat, Nick, a háborús hős, aki a Falkland-szigeteki bevetését követően a legmagasabb katonai kitüntetésben, a Viktória-keresztben részesült, a sebesülése miatt járni is alig tud. Apja csalásért börtönben ül, otthonát és minden ingóságát lefoglalták, volt felesége kiforgatta a vagyonából. Nem maradt más tulajdona, csak hajója, a Sycoray, amikor azonban visszatér Devonba, elhagyatottan, partra vontatva találja, míg kikötőhelyén egy fényűző óceánjáró jacht, a Wildtrack horgonyoz. Úgy tűnik, mindezért egyvalakit terhel a felelősség – a népszerű tévésztárt, Tony Bannistert.

Az alku, amelybe Nick belekényszerül, talán esélyt adhat számára, hogy helyreállítsa hajóját, és valóra váltsa álmát, ám eközben olyan ellenséges és álnok világba kerül, amely veszélyesebb, mint a tengeri orkán vagy a Falkland-szigeteken vívott legvéresebb ütközet.

Bernard Cornwell – a népszerű Sharpe-sorozat és számos, a magyar olvasók előtt sem ismeretlen történelmi regény neves szerzője – első napjainkban játszódó regényében olyan ember markáns portréját rajzolja meg, aki a modern világban is igyekszik életben tartani a lovagiasság eszméjét, és az olyan, idejét múltnak tűnő értékeket, mint a tisztesség és az igazság szeretete.

Raktári jelzet: C 28 


Armando Lucas Correa: A történelem hajótöröttei

A 12 éves zsidó lánynak, Hannah-nak 1939-ben szüleivel együtt menekülnie kell a nácik által kisajátított otthonukból. Az embertelenségből egy Kubába tartó óceánjáró kínál kiutat, de lehetséges-e a menekülés, vagy az új élet reménye délibáb csupán?

Anna, a tizenkét éves New York-i zsidó lány sosem ismerhette meg a szeptember 11-i terrortámadás poklában eltűnt apját, most pedig magányosan él a világtól egyre inkább elforduló anyjával.

Hannah és Anna nem ismerik egymást, mégis, hatvan év távlatából is összekapcsolja a sorsukat valami. Valami, ami túlmutat a holokauszt borzalmain, a kubai forradalmon, a New York-i ikertornyok leomlásán, az otthontalanná váláson, a szülők és a barátok elvesztésén.

Raktári jelzet: C 28 


Tim Severin: Kalózok között

Tim Severin a Hector Lynch-történetek második könyvében ismét varázslatos utazásra viszi olvasóit a XVII. századba, a Karib-tenger és a Déltengerek buja és színes világába.

Hector megfeszült, szinte már a hasában érezte a golyót, amikor a semmiből egy kar sújtott le a pisztolyra, éppen abban a pillanatban, hogy Coxon meghúzta a ravaszt… Ugyanebben a minutumban Hector másik megmentője kirúgta a kapitány lábát, mire a férfi a hátsójára esett.
Coxon tudta, hogy egy egész hajóra való társaság figyeli. Egyetlen szó nélkül lesimította az öltözékét, aztán közelebb lépett a fiúhoz, és úgy, hogy más ne hallja, fenyegető hangon azt sziszegte:
– Melegen ajánlom, hogy itt rohadj meg a Déltengeren, Lynch! Mert ha még egyszer meglátom a pofádat, megfizetsz azért, amit ma tettél!

A spanyolok által mélyen megvetett kalózok eredeti naplói és hajónaplói alapján Tim Severin újra életre kelti a zord kapitányok, a rummal átitatódott gyarmati tisztviselők, a gazdag ültetvényesek és a vakmerő kalandorok – akiknek az élete muskétájukon és kardjukon múlott – világát.

Hector Lynch a második kalandja során a hírhedt bukanér, John Coxon kapitány markába kerül, aki azt hiszi róla, Sir Thomas Lynch, Jamaica kormányzójának unokaöccse. Hector pedig meghagyja ebben a hitében, hogy barátai, Jacques és Dan megmenekülhessenek.
Coxon elviszi Hectort Sir Henry Morganhez, Lynch kormányzó esküdt ellenségéhez. A kapitány jutalomra számít, ám amikor a csalásra fény derül, nyilvános megaláztatásban lesz része. Hector ettől kezdve magáénak tudhat egy ádáz ellenséget.

Hector megismerkedik Jezreellel, az egykori vásári verekedővel és kardforgatóval, majd ismét találkozik Jacques-kal és Dannel. Négyesben csatlakoznak ahhoz a nagy kalózcsapathoz, ami a dzsungelen átvágva Panama megtámadására készül.

Egy magas rangú spanyol hivatalnok elegáns feleségének fogságba ejtése után Hector cselszövések hálójába keveredik. Az ő tárgyalási képességeinek köszönhetően a kalózok szabad elvonulást kapnak a Déltengerekre, ám a Nyugat-Indiákon már körözik őket. Coxon kapitány fordított egyet köpönyegén, és a tanúvallomása alapján Hectornak gyilkosság és kalózkodás vádjával kell bíróság elé állnia. Az élete egy fiatal spanyol nő vallomásán és a birtokába került titkos térképeken múlik…

Raktári jelzet: S 52 


Brian Doyle: Ne hagyd el a hajót!

Declan O'Donnell hajóra száll, s nekiindul a széles, vad óceánnak, mivel elege van az emberekből és problémáikból. Örül, hogy végre egyedül lesz saját kis világában, nem tartozik majd sehová, nem kötődik senki emberfiához. Ám a sors hamarosan egy sor különös, szórakoztató és veszélyes utast sodor az útjába.

Miközben egy rejtélyes ellenség üldözi, O'Donnell vonakodva gyűjti be egyik utasát a másik után, hogy magányos hajója lassan megteljen humorral és szeretettel, veszekedéssel és feszültséggel, no meg madarakkal.
Tengeri kalandregény az élet meglepő ösvényeiről, előre eltervezett és váratlan megoldásairól.

Raktári jelzet: D 86 


Isabel Allende: Tengernek karcsú szirma

A spanyol polgárháború végéhez közeledve a fiatal orvos, Víctor Dalmau és a zongorista Roser Bruguera a Pireneusok hegyláncán keresztül, viszontagságos körülmények között menekül Barcelonából. Első állomásuk Franciaország, ahonnan a világhírű chilei költő, Pablo Neruda segítségével a Winnipeg nevű hajón vándorolnak tovább a költő által a tenger karcsú szirmának nevezett dél-amerikai országba, Chilébe.

Beilleszkednek a társdalomba, már-már elhiszik, hogy megtalálták a békét, és életük nyugvópontra jutott, amikor Pinochet katonai puccsa után másodszor is emigrációba kényszerülnek, ezúttal Venezuelába. Kalandos körülmények között kerülnek vissza Chilébe, hiszen ahogy a szerző mondja, „ha eleget él az ember, minden kör bezárul".

Sodró, megrendítő és felemelő események, nem hétköznapi szereplők kalauzolják végig az olvasót a 20. század Európáján és Dél-Amerikáján.

Nincs hely a világon, ahol jobban ismernék a populista önkényuralmak és az ugrásra kész államcsínyek természetét vagy a lélek gyógyulásához fűzött reményt és a szerelem gyógyító erejébe vetett hitet, mint Latin-Amerikában, de még inkább Chilében. És nincs, aki erről érzékenyebben, árnyaltabban és pontosabban tudna mesélni, mint Isabel Allende.

Raktári jelzet: A 43 

Könyves ABC - ábécé szerint a könyvrengetegben. Ma...
Mert a humor mindenre orvosság

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH