

„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön"
egy híres környezetvédelmi aktivista, David Brower gondolata
Az ENSZ Közgyűlés határozata alapján, 2013 óta minden év március 21-én, a csillagászati tavasz kezdetén, azaz a tavaszi napéjegyenlőség napján ünnepeljük az erdők világnapját.
Azóta minden évben az egész világon számtalan rendezvény irányítja a figyelmet a fák jelentőségére. Az erdők és fák nélkülözhetetlenek. Az erdő a Föld tüdeje, szén-dioxidot köt meg, oxigént termel, párologtatással hűti a Föld felszínét, az egészséges vízkörforgás egyik kulcsszereplője. Lassítják a klímaváltozást, szűrik a por és zajszennyezést, segítik a talajmegőrzést. Élőhelyet nyújtanak sok embernek, állatnak, hasznos beporzónak, és nagy hőségben árnyat adnak. Nélkülük nem élhetünk, évente mégis 15 milliárd fával csökken a Föld erdőállománya.
8000 évvel ezelőtt, még a Föld szárazföldi területeinek felét borította erdő, mára már alig egyharmadát. Percenként egy futballpályányi erdő tűnik el a Földről, és velük együtt többszáz erdei állat és növényfaj minden nap! Az erdők folyamatosan változó, élettel teli, összetett ökológiai rendszerek, a biológiai sokféleség helyei, a szárazföldi állat és növényfajok több mint 80%-ának adnak otthont. Menedéket, élelmet, munkát, adnak közel 1,6 milliárd embernek.
AZ ERDŐK FONTOSSÁGA
HAZAI ERDEINK
Évszázadokkal ezelőtt Magyarország mai területének 85,5%-át borította erdő, ma már csak közel 22%-át. Erdeinknek kevesebb, mint a fele természetes eredetű. Főleg tölgyes és bükkös. Idős erdeink fele a Bükk-hegységben található. A hazai erdőterület alig 2%-a számít az élővilág megőrzése szempontjából kulcsfontosságú, 120 évnél idősebb erdőnek.
Főként a síkvidékeken a korábbi évszázadok mezőgazdasági célú erdőirtásai után, az erdők helyét nagyrészt a 20. században telepített faültetvények: fenyvesek, akácosok, nemesnyárasok foglalják el. Az itthon korosnak számító erdeink egyharmada nem áll védelem alatt, és erdőterületeink több mint 95%-án zajlik fakitermelés és telepítés a WWF ( Természetvédelmi Világalap) szerint.
Az erdők csendje, a természet szépsége, a jó levegő, amelyet áraszt, jót tesz a testnek és a léleknek, egyaránt. Pörgős civilizált világunk stresszét oldja, ellazít, feltölt, energiát ad. Ha tehetjük, legyünk minél többet fák között, az erdőben, a zöldben, a természetben. Védjük, óvjuk, szeressük meglévő erdeinket, a települések fáit, és ültessünk a már elpusztítottak helyett.
Forrás:
http://ecolounge.hu/vadon/erdok-vilagnapja-10-dolog-amiert-imadjuk-az-erdoket
http://fna.hu/hir/erdokvilagnap
(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH