Sikeresen lezajlott az Európai Hulladékcsökkentési Hét a könyvtárban
A tiszaújvárosi Hamvas Béla Városi Könyvtár kiemelt stratégiai céljai között szerepel a fenntartható fejlődés támogatása, a környezettudatosságra való törekvés és nevelés. Ennek érdekében a könyvtár az ENSZ fenntartható fejlődési céljait (Sustainable Development Goals – SDGs) figyelembe véve szervezi rendezvényeit, alakítja szolgáltatásait. Az elmúlt években az intézmény több mozgalom mellé is állt, mint pl. a Jane Goodall Intézet "Passzold vissza, Tesó! mobiltelefon visszagyűjtése, a ReFill mozgalommal a kulacs újratöltés vagy idén az Európai Hulladékcsökkentési Hét.
Az egész hetet átívelő rendezvénysorozat célja különböző generációk megszólításával olyan szemléletformálás volt, amelyben kiemelt hangsúlyt kapott a közösségi tudásmegosztás erősítése. A gyerekektől kezdve egészen a nyugdíjas korúakig minden korosztálynak kínáltunk olyan eseményt vagy szolgáltatást, ahol megismerhették az újrahasználat és az újrahasznosítás fontosságát, a csomagolások alternatív lehetőségeit.
Hétfőn a könyvtár zárvatartása alatt a munkatársak egy közösségi nap keretében az elmúlt hetekben összegyűjtött, régi függönyökből zöldség-gyümölcs vásárláshoz használható szütyőket varrtak egyrészt saját felhasználásra, másrészt a könyvtári foglalkozásokon résztvevő diákok kapták ajándékba. Ezenkívül készültek méhviaszos kendők, illetve használt pólóból táskák, melyeket az újonnan bevezetett "Szatyor csereponton" helyeztünk el.
A Hétnek két nagy vezérfonala volt. Az egyik a jövő felnövekvő generációját szólította meg, mely során a helyi és környező települések általános iskoláinak kínáltunk könyvtári foglalkozást. A 2-3. osztályos tanulóknak a "KÉK, sárga, zöld… avagy legyél te is válogatós!", illetve a 4-8. osztályosoknak "Az a jó szemét, ami nincs! Ismerd meg a hulladékpiramist!" címűt. A korosztályi különbségeket figyelembe véve a "játszva tanulás" módszerét alkalmazva 45 percben mutattuk be a hulladékpiramis három legfontosabb szintjét: a megelőzést/csökkentést, az újrahasználatot és az újrahasznosítást.
A foglalkozások előkészülete hetekkel korábban elkezdődött, mivel "Újratervezés - hulladékból játék" címmel 4 féle interaktív játékot készítettünk csomagolási hulladékokból. A könyvtáros kollégák gyűjtöttek hozzá tejes kupakokat a csavaros aljával együtt, ásványvizes rózsaszín és zöld kupakokat, kartondobozokat és tejfölös vödröket. A SZÓKERESŐ játékhoz és a KERESZTREJTVÉNYhez összesen 327 db kupakot használtunk fel. A HULLADÉKPIRAMIS játék 15 db tejfölös vödörből készült, a DOMINÓ kartondobozból. A foglalkozáshoz készült 100 db feladatkártyához szintén kartondobozt használtunk fel.
A foglalkozásokon 10 osztály 214 diákja vett részt. A foglalkozás végén nagy sikere volt a használt függönyből varrt szütyőknek, amelyeket ajándékba kaptak a tanulók. Felhívtuk a figyelmüket, hogy a szüleiket „tanítva" használják ezeket a zsákokat mindennapi vásárlásaik során.
A másik fő rendezvény az Ökobarát workshop volt, ahol a közösségépítésen, a tudás és a tapasztalatok átadásán volt a hangsúly. Itt minden korosztály képviseltette magát, az óvodásoktól kezdve egészen a nagymamákig, nagypapákig. 2 óra leforgása alatt 5 helyszínen fogadtuk az érdeklődőket, ahol a csomagolóanyagok mellőzésére és újrahasználatára mutattunk példákat, melyeket ki is próbálhattak.
- Bemutattuk azt, hogy használt pólóból varrás nélkül hogyan lehet táskát készíteni.
- A levágott pólóanyagokból pólófonal nyaklánc készült.
- Az érdeklődők méhviaszos kendőt is készíthettek, mely használatával számos csomagolási hulladék elkerülhető. A kendő használatával az alufólia, a folpack vagy a szalvéta is kiváltható. Mindennapi használatával az élelmiszerhulladék is kevesebb lesz, mivel ezekbe csomagolva kevésbé romlik meg a konyhai alapanyag, illetve az élelmiszer.
- Üvegfestéses és decoupage technikával befőttes és egyéb üvegekből üvegmécses és váza készült.
- A résztvevők kipróbálhatták a Furoshiki csomagolási technikát, mellyel - karácsony közeledtével - csökkenthetők a csomagolási hulladékok.
A Hét kiegészítő rendezvényei a kézműves alkotóműhelyek voltak. Ezek a tevékenységek a célközönség kreativitásának fejlesztésén keresztül fókuszáltak a hulladékcsökkentésre és az újrahasználatra.
A Szombati szöszmötölőn az elhasználódott, elavult könyvek újrahasználatának egyik lehetséges módját, a lakásdíszként szolgáló könyvszobrok készítését tanítottuk meg.
A Családi barkácsdélutánon az óvodások a szüleikkel papírtörlő gurigából vízálló madáreleség tartót készítettek. A Rajzolj és Alkoss velünk! foglalkozás keretében kisiskolás gyerekek öblítős flakont alakítottak át fűszernövények számára is ideális ültetőládának.
A Tiszaszederkényi Fiókkönyvtárban a Társasjátékos délutánon dobozokból és egyéb csomagolási hulladékból készített társasjátékkal játszhattak a résztvevők. A Kreatív műhelyen a gyerekek a szüleikkel tejesdoboz felhasználásával karácsonyi dekorációt alkottak. A héten két óvodás csoport is részt vett könyvtári foglalkozáson, ahol a kreatív tevékenység során csomagolási hulladékot (sajtos dobozt) használtak fel a Márton-napi lámpások készítéséhez.
Könyvtári szolgáltatásaink közé bevezettük a "Szatyor cserepont"-ot, amely lehetővé teszi a betérők számára, hogy a vásárlások után feleslegessé vált szatyrokat leadják, míg mások pazarlás nélkül használhassák azokat.
"Szelektív kisokos Tiszaújvárosban" címmel google térképet készítettünk a Tiszaújvárosban fellelhető szelektív gyűjtőszigetekről, illetve a veszélyes hulladékok leadási helyszíneiről. Ennek nagy előnye, hogy bárki számára online elérhető.
Az Európai Hulladékcsökkentési Héten a bevezetett szolgáltatások mellett több program hosszútávú fenntartását is biztosítjuk, mely révén támogatjuk a hulladéktudatosságot, a csomagolási anyagok csökkentését, és hozzájárulunk a jövő nemzedék környezettudatosságának és felelős magatartásának kialakításához.
- A könyvtári foglalkozások bekerültek a "Lyukasóra" foglalkozásajánló kiadványba, így azok a későbbiekben bármikor igényelhetők.
- "Újratervezés - hulladékból játék" interaktív játékokat a foglalkozások után kihelyeztük a könyvtárba, hogy azokat bárki használhassa.
- A Furoshiki csomagolási módról videót készítettünk, mely a pinterest és a youtube oldalunkon elérhető.
A Hét során több olyan projektet is megvalósítottunk, melyek más hazai, illetve európai közösségek (intézmények) számára is hasznosak lehetnek.
- Elérhetővé tettük az Újratervezés - hulladékból játék" interaktív játékok elkészítésének útmutatóját (pdf), hogy azokat bárki elkészíthesse.
- "2024 legOKÖsabb olvasója" pecsétgyűjtő akciónkkal ösztönözzük a lakosságot a környezetvédelmi, egészséges- és fenntartható életmóddal kapcsolatos rendezvényeink látogatására, illetve KÉK (Környezet-Életmód-Közösség) szolgáltatásaink igénybevételére. Az akció eredményhirdetése 2024-ben az Európai Hulladékcsökkentési Héten lesz.
- A "Szelektív kisokos" google térkép más településen is megvalósulhat, hogy segítse az ott lakókat a szelektív hulladékgyűjtésben.
Az infografika is jól mutatja, hogy nagyon sikeresen zárult az esemény. 5 nap alatt a rendezvényeinken 122 fő vett részt, a könyvtári foglalkozásokon 214 fő tanulónak mutattuk be a hulladékpiramist, és hívtuk fel a figyelmet a 3R-re. A foglalkozások végén 224 db szütyő talált gazdára (a pedagógusok is kaptak). A Szatyor cserepont nagyon népszerű, folyamatosan cserélődnek benne a táskák. Több olyan ötletet is megvalósítottunk, melyet más intézmény jó gyakorlatként alkalmazhat. Hosszútávon a környezetvédelemre, hulladékgyűjtésre, a fenntartható életmódra való nevelés a pecsétgyűjtő akcióval valósulhat meg, illetve a könyvtári foglalkozásokkal továbbra is felhívjuk a figyelmet a 3R fontosságára.