BLOG

 

 

A három kismalac és a farkas - Mesetarisznya

Ezen a héten A három kismalac és a farkas című klasszikus angol mesét hoztuk el nektek (Népmesekincstár sorozat – Járom az új váramat, Bajzáth Mária válogatása), amely bizonyára sokaknak ismerős. 

Próbáljátok ki, hogy tudtok-e olyan erős házat építeni, amit még a farkas sem tud lerombolni, vagy játsszátok el a mesét az általatok elkészített figurákkal. Ha elkészítitek valamelyik játékot, fotózzátok le és osszátok meg velünk a Facebook oldalunkon! Jó szórakozást!  


KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK:

? Mesetarisznya


? A három kismalac boldogan élt a három házikóban

Anyagszükséglet:

  • dekorgumi
  • vastagabb karton
  • műanyag kupak vagy parafa dugó
  • festék
  • ragasztó 

Ehhez a képhez először is a saját nyomdáinkat alkottuk meg. Készítettünk nyomdát a szalma-, a fa- és a téglaházfalához, valamint a malacokhoz. Vastagabb kartonból négyzeteket vágtunk és erre helyeztük el a dekrogumiból kivágott mintát. A szalmaházhoz vékony csíkokat ragasztottunk fel, a faházhoz hosszabb deszkaszerű sávokat, a téglaházhoz pedig téglamintát. Ügyeljünk arra, hogy ne ragasszuk nagyon szorosan egymás mellé a formákat, hanem maradjon közöttük egy kis hely, mert úgy fogja szépen kiadni a mintát. A karton hátuljára kupakot ragasztottunk (lehet parafadugót is), ami arra szolgál, hogy rendesen meg lehessen fogni a nyomdát.

A malacos nyomdához hasonló módon kivágjuk a malac formáját dekrogumiból és felragasztjuk a kartonra. Nekünk ehhez egy kicsit nagyobb négyzet kellett, mint a többihez, itt érdemes először a malacot elkészíteni és utána megfelelő méretű karton négyzetet kivágni.

A három házat külön megrajzoltuk fénymásolópapírra, hogy ki lehessen nyitni az ajtókat, de ez a lépés elhagyható. Egy nagyobb kartonlapra ragasztottuk őket rá, és aztán nyomdával kidíszítettük a házak falát. Érdemes először egy külön papíron kipróbálni a nyomdákat, hogy belejöjjünk, hogy mennyi festéket használjunk, mennyire legyen vizes, milyen vastagon vigyük fel. A mi tapasztalatunk, hogy nem érdemes túl vastagon kenni a festéket, mert akkor könnyebben eltömíti a réseket és nem fog olyan szépen látszani a minta, és ha vizesebb a festék, akkor kevesebbszer kell újra kenni.

Miután készen lettek a házak, az ajtónyílásba elhelyeztük a malacokat, és amikor megszáradt a festék, filctollal megrajzoltuk az arcukat. Nagyobb gyerekek, akik már ügyesen vágnak, még több nyomdát is elkészíthetnek a képhez, mondjuk a felhőket, pillangókat vagy akár a farkast is. Mi a kiegészítőket csak felrajzoltuk és az ujjunkkal festettük ki.


Lompos farkas fekete, engem ugyan nem kapsz be!

Anyagszükséglet:

  • 4 db WC papír guriga
  • barkácsfilc vagy bármilyen maradék anyag
  • festék vagy színes papír
  • fekete filctoll
  • olló
  • ragasztó 

A három kismalachoz befestünk három gurigát rózsaszínre (vagy vonjuk be rózsaszín színes papírral). Rajzoljuk két fület, aztán vágjuk is körbe a vonal mentén a tetejét, az alján pedig vágjunk ki egy kis négyzetet, ez jelképezi majd a lábakat. (Ha színes papírt használunk, akkor először vonjuk be a gurigát, és utána vágjuk formára, ha festjük, akkor mindegy a sorrend.)

A filcből vagy anyagból készítsük el a malacok nadrágját (vagy kötényét az én gyerekeim szerint). Vágjunk le egy olyan hosszú csíkot, ami körbeéri a gurigát, nagyjából a közepén hagyjunk két kis csíkot (ez a kantár). Ragasszuk rá a malacra, úgy hogy a lába kicsit kilógjon alul. Persze rá is rajzolhatjuk vagy festhetjük a malacra a ruhadarabot, ha úgy egyszerűbb.

Mi az orrának is filcből vágtunk ki egy kis kört, de ezt is lehet rajzolni vagy színes papírból elkészíteni. Ha elhelyeztük az orrát, akkor rajzoljuk meg a szemét is. (Ha van otthon rezgő szem, azt is használhatunk.)

A farkasnak is rajzoljuk meg a fülét és vágjuk körbe a guriga tetejét, alul pedig a kis négyzetet. Nagyjából a guriga közepén rajzoljunk neki egy orrot, amit óvatosan vágjunk ki úgy, hogy előre kihajtható legyen. Fessük be a gurigát feketére, majd száradás után rajzoljuk meg a szemét és az orrát. Pici darab fehér papírból ragaszthatunk neki fogakat (de ezt, bár jól mutat, csak erős idegzetűeknek ajánlom).

Ha a figurák aljához hurkapálcikát vagy spatulát ragasztunk, akkor akár bábozni is lehet velük. Mi az előadáshoz készítettünk még három díszlet házikót, amiket rajzlapból kivágtunk, aztán színes papírdarabokkal díszítettünk. Nem éppen egy Csodamalom, de azért megért pár előadást, mondjuk a farkas hamar kikerült a képből és mindenki inkább csak kirándulgatott. 


Ha nem jössz ki, szétverem a házikódat!

Anyagszükséglet:

  • Bármi, amiből úgy gondoljuk, hogy házat lehet építeni. Mi használtunk például kavicsokat, gyurmát, dominót, spatulákat stb.. De a gyerekek életkorától függően akár papír, ragasztó, kockacukor, zseníliadrót, szívószálak vagy ágak is felhasználhatók.
  • Hajszárító
  • Malac figurák (elhagyható) 

Kisebb gyerekek esetében: pakoljunk ki egy asztalra ház építéséhez használható anyagokat. A malacfigura (vagy bármilyen más játék) hangján sóhajtozzunk hangosan, hogy farkas jár a környéken, és ha nincs bombabiztos házunk, akkor biztos megesz mindannyiunkat. Ha szükséges, segítsünk elkezdeni a házépítést, a többit nyugodtan bízzuk a gyerekre.

Nagyobb gyerekek esetén: pakoljunk ki egy asztalra ház építéséhez használható anyagokat. Hívjuk ki a gyerek(ek)et, hogy ki tud nehezebben lerombolható házat építeni, a megadott kellékekből.

Amikor elkészültek a házikók, jöhet a hajszárító. Mi a hitelesség kedvéért ragasztottunk rá fület és szemet is. Próbáljuk ki, hogy melyik házikó mit bír, először alacsony fokozaton, majd növelve a fújáserősséget. 

Készítette: Pomichal Anna gyermekkönyvtáros

Királylány a lángpalotában - Mesetarisznya
Madaras kép készítése a Madarak és fák napja alkal...

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH