BLOG
Könyves ábécé a kortársak között "V"
Vadadi Adrienn
Költő, újságíró, 1976-ban született Szegeden.
A családi hagyományokat követve óvónőnek tanult és első könyve, a Leszel a barátom? 2013-as megjelenéséig szülővárosában egy helyi óvodában dolgozott. A gyerekek szeretete mellett mindig jelen volt az írás szeretete is az életében. Már egészen kiskorában meséket írt egy kiskutyáról, kamaszkorában a szerelemről, majd felnőttként vicces történeteket írt kislányának mindennapjairól.
Később újságírást kezdett tanulni, ott talált rá saját írói hangjára. Mindig elsődleges volt számára, hogy felszabadultan, tabuk nélkül írhasson – ez a könnyedség érződik hőseinek történetein is.
Meséi általában olyan környezetben játszódnak, amiben minden gyerek otthonosan mozog. Olyan hétköznapi események jelennek meg a történetekben, ami ismerős számukra, illetve azon a nyelven szólítja meg őket, ami leginkább a sajátjuk.
A mesék kielégítik az adott korosztály mesepszichológiai igényeit, segítenek újraélni és feldolgozni a bennük felgyülemlett feszültséget, a nehezen artikulálható óvodai élményeket.
Ma két lányával Szentendrén él, újságíróként rendszeresen publikál a Nők Lapja Café-ban, önálló kötetein kívül pedig meséket ír a Pest Megyei Könyvtár és a Magyar Nemzeti Galéria Mini Textúra sorozata számára. Rengeteg dedikálás és író-olvasó találkozó kötődik a nevéhez.
Matricás Lai, a híres rabló
A Most én olvasok!-sorozat elindításával a Pagony Kiadó régi vágya teljesült: egy szisztematikusan felépített, pedagógusi szakértelemmel megtámogatott kortárs, magyar „olvasni tanulok"-sorozatot épített.
A Pagony legkiválóbb szerzői négy-négy könyvet írnak, négy különböző nehézségi szinten. A történetek lazán összefüggnek egymással, de természetesen önállóan is olvashatók.
Vadadi Adrienn meséjében Matricás Laci, a híres rabló nyomába ered Sárika, ez a minden lében kanál kislány, hogy kinyomozza, Laci tényleg elrabolta-e még a kisbaba cumiját is… Ha kíváncsi vagy, mit lopott Laci, tarts velük!
Raktári jelzet: V 11
Matricás Laci és a múzeumi rablás
Vadadi Adrienn meséjében Matricás Laci, a híres rabló úgy dönt, udvari kalitkát készít a papagájának.
Ám ehhez rabolnia kell pár apróságot…
El is indul, de útközben a minden lében kanál Sárikába ütközik. Márpedig ő senkitől sem fél, csakis Sárikától!
Raktári jelzet: V 11
Kicsimackó a Balatonon
Kicsimackó már alig várja a nyarat, hiszen mamamackóval és papamackóval a Balatonra mennek nyaralni!
Igaz, ő még nem tud úszni, de hamar megtanul, segítenek neki új barátja, Béka és Vidra. A pancsolás mellett pedig jut idő lángosevésre, tűzön sütögetésre és persze hajókázásra is. Ha pedig esik az eső vagy kitör a vihar, akkor lehet rajzolgatni vagy kártyázni, esetleg pocsolyában kishajót úsztatni. Ráérősen, nyugodtan.
Ebben a mesekönyvben minden benne van, amiért a mackók és a gyerekek kedvence a Balaton!
Raktári jelzet: V 11
Kicsimackó és Málnamaci
Kicsimackónak testvére születik! Vajon milyen lesz vele az élet? Ugyanannyira fogja szeretni őt Mackómama és Mackópapa ezentúl is? Tud majd együtt játszani a kishúgával?
Hamar kiderül, hogy a pici macival ugyan sok a dolog, és gyakran sírdogál, de ha meghallja Kicsimackó hangját, ha meglátja a nagytestvérét bohóckodni, rögtön megvigasztalódik. Mackómama és Mackópapa pedig kedvesen, finoman terelgeti a bocsokat, hogy mindenkinek épp ugyanannyi szeretet, figyelem és málnalekvár jusson.
Raktári jelzet: V 11
Barkamesék - Az erdei születésnap
Tudjátok, kik azok a barkák? Apró lények, akik az erdő sűrűjében laknak odúkban, bokrok alatt, fű között. Tavasszal pottyantak ki a barka pihe-puha terméséből: elsőként Pipi és Patyi, a két testvér, aztán Bobba, Szilka és Cece, a barátaik. Szeretnek hintázni, mogyorót ropogtatni és szamócát enni, és persze rögtön jó barátságba keverednek az erdő lakóival. Ha pedig egyikük bajba jutna, a másik rögtön a segítségére siet!
Vadadi Adrienn új sorozatának kedves meséi az egyszerű gyerekkor és a természet megnyugtató világába kalauzolnak.
Raktári jelzet: V 11
Alma utca 22.
Vadadi Adrienn könyve csupa napfény és derű: az Alma utca 22-ben sok-sok gyerek lakik, akik együtt szerelnek tandemet, fociznak, beszélgetnek.
Együtt nyomoznak Lajos kutya után, szelídítenek macskát és fagyiznak. Misi, aki a negyediken lakik, nagyon jó megfigyelő, ráadásul élénk a fantáziája: az ő szemüvegén keresztül látjuk a ház lakóit, a vagány Marosi testvéreket, a kicsi, aranyos Pirost, a megközelíthetetlen Kamillát, a veszekedős Csúnya nénit és a barkácsolós Elek bácsit.
Raktári jelzet: V 11
Örökké óvodás maradok
Emlékeztek még Leára, Dorcira, Majára. És Petire, Zétényre, Ákosra? Itt vannak az újabb ovis történetek a nagycsoport mindennapjaiból! Peti barátot keres, a fiúk bosszantják a lányokat, a lányok szerelmesek, kisállatot akar a csoport, bodobácsokat gyűjtenek és indiánosdit játszanak, és az utolsó nap még benn is alszanak az oviban. A óvó néni pedig angyali türelemmel segít megoldani minden vitás kérdést és áll elő újabb és újabb ötletekkel.
Raktári jelzet: V 11
Leszel a padtársam?
Lea, Peti, Maja, Ákos, Dorci, Dani: a nagy ovisok iskolába mennek! Persze vannak új gyerekek is: a mindentudó Eszti, az icipici Fülöp, Árpi, az álmodozó, Soma, a vagány. Ki félénken lépte át az iskola küszöbét, mint Maja, ki magabiztosan, mint Lea, de egy biztos, mindannyiuknak rengeteg újdonságot tartogatnak az elkövetkező hetek!
Mert bizony itt már órák vannak és órarend, jelentkezés váltja fel a bekiabálást, testnevelés van torna helyett, az ebédlőben sem tesznek mindent a gyerekek elé.
Szép lassan a rajzolás, ugrándozás és sok-sok érdekes játék közepette írni, olvasni, számolni is megtanulnak az újdonsült elsősök, akik hamar rájönnek: az iskolában éppen olyan jó lenni, mint az oviban! Minden alsós polcán ott a helye!
Raktári jelzet: V 11
Varró Dániel
1977. szeptember 11-én született Budapesten. Első verseit 12 éves korában írta. Egyetemre az ELTE-BTK magyar–angol szakára járt.
A magyar kortársköltészet kiemelkedő alakja, akiért szerteágazó alkotótevékenysége és egyedi humora miatt a kritika és a közönség egyszerre rajong.
A formának és a paródiának egyaránt mestere; számos műfajban megmutatta már a tehetségét a hazai közönség előtt: versek, gyermekversek, színdarabok, valamint műfordítások fűződnek a nevéhez.
Munkássága utánozhatatlan stílust, frissességet és modernitást hozott a XXI. század magyar irodalmába.
Versei és műfordításai már fiatal kora óta jelennek meg különböző folyóiratokban és irodalmi újságokban.
Színházbajárók is gyakran találkozhatnak a nevével, hiszen számos budapesti és vidéki színház műsorában szerepel, mint drámaíró, műfordító. 1999 óta a József Attila Kör (JAK), 2005 óta a Szépírók Társasága, 2008 óta pedig a MAOE tagja.
Akinek a lába hatos
Varró Dániel, korunk sztárköltője írt már verset felnőtteknek, kamaszoknak, kisgyerekeknek – ám kisgyerekes szülőknek még soha. Saját tapasztalatait sűríti ezekbe a vicces kis mondókákba, hiszen Misi fia alig múlt egy éves. A versek közt van altató (többféle is, az egyik arra az esetre, amikor az apuka már nagyon ideges), öltöztető, büfiztető, pelenkázó és fürdető. Minden szülő felszabadultan kacagva fogja olvasni ezt a szépen illusztrált könyvet, mert „Varró Dani" mindennapi örömeiket énekli meg, a tőle megszokott tréfás, finom eleganciával.
Maros Krisztina illusztrációival.
Raktári jelzet: V 51
Akinek a foga kijött
Az Akinek a lába hatos (Szép Magyar Könyv-díj, 2010) páratlan sikere után itt a folytatás: tréfás mondókák azoknak a szülőknek, akiknek már nem kisbabája, hanem kúszó-mászó, gügyörésző csemetéje van. Varró Misi egyre nő, fogai már előbújtak, nem is rest használni őket, mondjuk, fémpénzt rág velük, és mellé egy kis finom homokot. Misi már megtanult járni, kisebb-nagyobb döccenőkkel, sőt pakolni is tud: nehéz feladat ám mindent gondosan kirámolni a szekrényből, s azt gyönyörűen szétszórni a földön. Nem is beszélve arról, milyen pompás szórakozás kirángatni apa laptopjának zsinórját, szétpüfölni a homokvárakat vagy megcibálni a cica farkát.
Raktári jelzet: V 51
Akinek az orra pisze
Öltöztetés, büfizetetés, pelenkázás, fürdetés. Előbújó fogak és taknyos, pisze orrok. A világ felfedezése, testrészeink megismerése vagy a hónapok tanulása. Minden fontos élethelyzetre, bánatos és örömteli pillanatra akad kisbabáknak szóló mondókája Varró Dánielnek, aki maga is gyakorló háromgyerekes apuka.
Egy kötetben olvasható minden korszerű vers, amit annak idején az Akinek a lába hatos és az Akinek a foga kijött könyvből megismerhettünk. Ebben a javított kiadásban több mint 50 mondókából válogathatunk a magunk és kisbabáink kedvére, ünnep- és hétköznapokra.
Raktári jelzet: V 51
Vibók Ildi
Eredeti szakmája szerint biológus, ám jó ideje gyerekkönyvíró,
Vicces történeteiben valójában „burkolt" ismeretterjesztést folytat, úgy tanít, és kelti fel az érdeklődést élő környezetünk iránt, ahogyan a pók szövi hálóját mit sem sejtő áldozata köré – egy óriási különbséggel: itt mindig az áldozat nyer a végén! Teszi mindezt olyan lelkesedéssel, ahogyan az állatokat befogadta és gondozta egész életében.
Jelenleg Ausztriában él egy kis házikóban családjával, kutyájával és rengeteg állattal! A több ezer madárpók mellett nyuszi, kígyó, gekkó, agáma, halak, lepkék, papagájok találhatók az "állatfarmon", és amit csak el lehet képzelni.
Mindent tud az állatok viselkedéséről, de szenvedélyesen érdekli az ember is. Szerinte nincs olyan, amit ne lehetne egy gyereknek elmagyarázni, csak jól kell megfogalmazni. A legfőbb, hogy akár gyerek az ember, akár felnőtt, legyen kíváncsi és kérdezzen!
Színház az egész világ
Három botcsinálta boszi hajnal óta küszködik a mocsárban. Varázs-főzet készülne megrendelésre, de a lötty íze egyre inkább a babgulyásra emlékeztet. Sebaj, itt ez a másik recept, és aki írta – valami Will Shakespeare –, nagyon érthetett a bájoláshoz, az már a hozzávalók listájából látszik.
A bűbájosok be is gyűjtik a szükséges lápi csúszó-mászókat, de mielőtt még az üstbe kerülnének, a jobb sorsra érdemes állatok mesélni kezdenek, és megelevenedik a színjátszás története az ősmanusok előadásaitól egészen napjainkig. Bekukkantunk az ókori Egyiptomba, Kínába, Japánba, a franciák, a görögök, a rómaiak, az angolok mind színre lépnek.
Mert színház az egész világ… Mióta is? Vibók Ildi most erről mesél nekünk, és a történetet Szeidl Andrea varázslatos rajzai keltik életre.
Raktári jelzet: V 82
A szuperdió - Mire jó az agy?
Veled is előfordul, hogyha megakadsz a tanulásban, akkor szeretnél egy igazi SZUPERAGYAT? Milyen jó lenne mindent elsőre érteni és megjegyezni!
Emma is pont így érez, amikor az előtte tornyosuló házi feladatokra gondol. El is indul Dokihoz, mert tudja, hogy ő épp a szuperagyat kutatja az egerei segítségével. Hamarosan ki-derül, hogy Emmának már így is nagyszerű agya van: egy csomó mindent megért, megjegyez, feldolgoz századmásodpercek alatt.
Hogy hogyan? Megtudhatod, ha Emmával és Dokival együtt bebarangolod az agypalotát, ahol a hallás, a látás, a beszéd, a memória és még sok más működéséről mesélnek az idegsejtek.
Raktári jelzet: V 82
Szeretnék egy aranyhalat!
Ugye, mindenki ismeri azt a helyzetet, amikor kutyát, cicát, teknőst, nyuszit és halat szeretne a gyereke tartani? Persze jó dolog egy kisállat, csak gyerekfejjel nehéz felmérni, hogy mennyire nehéz gondoskodni róla, és minden ígéret ellenére általában az egész család dolga etetni, orvoshoz vinni, sétáltatni a kiskedvencet.
Jól jön ebben a vitában egy mindentudó állatbarát nagybácsi, amolyan zseb-Durrell, mint a könyv Berti bácsija, aki megtanítja a gyerekeknek, hogy mennyi mindenre van szüksége egy boldog háziállatnak.
Akár nyuszit, akár teknőst, akár kutyát, akár repülőkutyát vagy zsiráfot akarsz tartani, ebben a könyvben rengeteg vicces (de 100%-ban igaz!) információt olvashatsz róluk, és elgondolkozhatsz, hogy együtt tudnál-e élni velük. Ha úgy döntesz, mégis szeretnél háziállatot, akkor nézz utána alaposan, megbízható forrásból, hogyan kell felelősen tartani!
Raktári jelzet: V 82
Vig Balázs
1984-ben született. A Móra Kiadó szerzője.
Látszatra hétköznapi, ám átlagosnak azért nem mondható hősökről – bajuszokról, puszikról, rettegő fogorvosról – mesél, a történeteinek mégis mindig súlya van.Olyan ügyek mellet áll ki, mint például a jóéjt puszi fontossága; vagy a Föld védelme.
Nagyon fontosnak tartja az olvasókkal való személyes kapcsolattartást, szívesen vesz részt író-olvasó találkozókon, közönségtalálkozókon, dedikálásokon, és nagy becsben tartja a gyerekektől kapott rajzokat, leveleket, kartonpuszikat, plüssbajuszokat.
Todó kitálal az oviról
„Anyukám arra tanított, hogy a finomfőzeléket és a tojáslevest nem utáljuk, hanem legfeljebb azt mondjuk róla, hogy nem a kedvencünk. Én nem utálom a Tilda nénit, csak nem a kedvencem." – Todó
Ki állítaná, hogy az óvodában könnyű az élet? Todó, a nagy igazságérzetű ovis saját bőrén tapasztalja meg a Méhecske csoport (fiúknak Zümi) örömteli és kevésbé vidám hétköznapjait. Akár verekedésről, szégyenlősségről, büntetésről, bekakilásról, vagy mócsingos menzaebédről van szó, Todó kiapadhatatlan mesélőkedvvel avat be minket vélt vagy valós sérelmeibe, és kitálal ovisoknak, szüleiknek, sőt az óvó néniknek egyaránt.
Raktári jelzet: V 85
Három bajusz gazdát keres
Születésnapfalván három beszélő bajusz egyszer csak leugrik gazdája orra alól, és világgá megy. A kackiás Kunkori koma zsiványnak áll, a fityegő Harcsa szomszéd feleséget keres magának, a legkisebb bajuszlegény, Kedves bajusz pedig trombitásként próbál szerencsét. Vajon Nagyapa bajusza is tud ilyen csodákat?
Raktári jelzet: V 85
Puszirablók
Szeretke királylány a Panelpalota fürdőtermében hosszúra nyúlt esti fürdőzését végzi, amikor a kád pótlefolyójából hatalmas kalózhajó csobban a vízbe. Aztán, ahogy jött, úgy tűnt el a pótlefolyón át Szeretkével a Panelpalota csőrendszerében, majd a nyílt tengerre veszi az irányt
Szeretke hamar rájön, hogy nincs egyedül a kalózhajó fedélzetén; Bújócskát, a fecskenadrágos kisfiút és kenguruját, Damilt elrabolta a titokzatos kalózkapitány. Vajon hogyan jutnak haza?
A kalózkapitány furcsa alkut ajánl: gyűjtsenek össze egy mázsa puszit a szabadulásukért. E vajon mekkora a súlya egy puszinak? És hogyan lehet begyűjteni ennyit?
Raktári jelzet: V 85