eKönyvek

Trianon online

A magyar békeszerződés és a becikkelyező törvény szövege és magyarázata (pdf)
Elérhető: https://mek.oszk.hu/19100/19104/19104.pdf 

"Tekintettel a kényszerhelyzetre, mely Magyarországra nézve a világháború szerencsétlen kimenetele folytán előállott és amely annak idején a m. kir. kormánynak a békeszerződés aláírására vonatkozó elhatározásánál is döntő súllyal birt: az Északamerikai Egyesült Államokkal, a Brit Birodalommal, Franciaországgal, Olaszországgal és Japánnal, továbbá Belgiummal, Kubával, Görögországgal, Nikaraguával, Panamával, Lengyelországgal, Portugáliával, Romániával, a Szerb-Horvát-Szlovén Állammal, Sziámmal és Cseh-Szlovákországgal 1920. évi junius hó 4. napján a Trianonban kötött békeszerződés a hozzátartozó térképpel és a békeszerződés egyes rendelkezéseinek függelékeivel, valamint a békeszerződés kiegészítéséül ugyancsak 1920. évi junius hó 4. napján kelt jegyzőkönyvvel és nyilatkozattal együtt a magyar állam törvényei közé iktattatik."


Robert Donald: Trianon tragédiája: Magyarország szózata az emberiséghez (pdf)
Elérhető: https://mek.oszk.hu/20300/20350/20350.pdf

„A béke, amely az általános felfogás szerint galamb formáját ölti magára, Magyarországra keselyűként csapott le s darabokra szaggatta; darabokra, a legkisebb tekintet nélkül a megmaradt darab gazdasági helyzetére s teljesen megbénítva és tehetetlenül otthagyta e szerencsétlen országot, ősi és kíméletlen ellenségeivel szemben." Lord Buckmaster, a Lordok Házában. 1927 november 27-én.



Dr. Dobó Attila: A trianoni békediktátum (pdf)

Elérhető: http://mek.oszk.hu/19200/19273/19273.pdf

"Bácskában született kisebbségi magyarként évtizedek óta foglalkozom a magyar történelem meghatározó fejezetével, az első világháborút lezáró politikai döntéssel, az előzményeivel és hátterével: Trianonnal. Több száz kötet, újságcikk, szakirányú folyóirat, korabeli dokumentum összegyűjtése és tanulmányozása után feltűnt, hogy milyen kevés eltérés van a megjelent munkákban a Trianont kiváltó okok megítélésénél. Legtöbb esetben a téves magyar nemzetiségi politikát helyezik előtérbe."



Halassy Béla: Miért éppen ez a Trianon? avagy etnikai és hatalmi váltások a Kárpát-medencében a kezdetektől napjainkig (pdf)
Elérhető: https://mek.oszk.hu/20000/20051/20051.pdf

Felvetődik a kérdés, hogy ha Trianonról már olyan rengeteg mű szól, szükség van-e egy en-plusz-egyedikre is, ráadásul ilyen faramuci címmel? A sok ismert részlet dacára még nem vagyunk tisztában nemzeti tragédiánk egyes alapvető vonásaival. Részben azért nem, mert olykor még ma is félretájékoztatnak bennünket. Részben azért nem, mert fülünk és szemünk csak nem akarja befogadni azt, ami nem fér össze a szívünkkel.  



 A fegyverszünettől a békeszerződésig (pdf)
Elérhető: https://mek.oszk.hu/20300/20387/20387.pdf

Kronológia és sajtószemle 1918. október 30. – 1921. december 16. Tudósítások és statisztikák „Trianon"-ról

Idén 100 éve annak, hogy az 1920. június 4-én aláírt trianoni békeszerződés beteljesítette a magyarságnak a tatárjárás és a mohácsi vész mellett talán legnagyobb történelmi tragédiáját, az ezeréves történelmi Magyarország végzetét. Kevés olyan ország, illetve nemzet van a földön, amelynek hasonló sors jutott osztályrészül, éppen ezért soha nem feledhetjük el az egy évszázaddal ezelőtti eseményeket. 

A kötet 3 év azon történéseit foglalja össze, melyek a címben szereplő eseményekkel összefüggésben álltak. A közölt tények és adatok szigorú kronologikus rendbe szedve, mintegy 50 korabeli sajtó- és egyéb dokumentum csatolásával kívánják bemutatni a történteket.


Minden, ami Trianon, linkajánló

▶️ A Trianon 100 Kutatócsoport oldala
https://trianon100.hu/

▶️ "A magyar emlékezetpolitika egyik legbátrabb, legfontosabb és leghatásosabb intézménye a Trianon Múzeum. A múzeum nélkül ma valószínűleg másképp beszélnénk a külhoni magyarokról és a kárpát-medencei magyar integráció esélyeiről."
http://www.trianonmuzeum.hu/


▶️ Trianoni szemle: A Trianon Kutató Intézet Közhasznú Alapítvány Folyóirata
http://www.trianoniszemle.hu/


▶️ Ismerje meg magyarország nemzetiségi viszonyait, a dualizmus nemzetiségi politikáját és a nemzetiségek törekvéseit az I. világháború időszakában. ismerje meg a párizsi békekonferencia körülményeit, a konferenciát vezető hatalmak törekvéseit.
https://zanza.tv/tortenelem/magyarorszag-ket-vilaghaboru-kozott/trianon


▶️ Az 1921 évi XXXIII. törvénycikk A trianoni békeszerződés teljes szövege
http://www.magyarkollegium.hu/pdf/trianon4.pdf


▶️ Trianon 100 – Emlékműveink sorsa a Kárpát-medencében
https://nemzetikonyvtar.blog.hu/2020/05/05/het_videki_millenniumi_emlekmu


▶️ Wettstein János: A Magyar Békeküldöttség politikai naplója
http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/wettstein_janos_a_magyar_bekekuldottseg_politikai_nap
loja


▶️ Szőke Erika: Szabadulószoba a trianoni békediktátum emlékére
https://view.genial.ly/5ecba61dbdb5440d986e0eb3/game-breakout-trianon-100


Összeállította: Riczu Anikó tájékoztató könyvtáros

Online irodalmi könyvajánló IV.

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH