Tematikus ajánlók
Nick Hornby: Olyan, mint Te - könyvajánló első kézből
Szóval elolvastad a könyv szerzőjét és arra gondolsz, hogy már megint egy olyan íróról van szó, akiről sosem hallottál. Azonban ha láttad az Egy fiúról című filmet Hugh Grant és Toni Collette főszereplésével vagy a Pop, csajok, satöbbit John Cusack-kel és Jack Black-kel, akkor már biztosan hallottál róla, mert ezek az ő könyveiből készült filmek. Első könyve Fociláz címmel jelent meg 1992-ben, amely egy önéletrajzi ihletésű mű, ami a focirajongásról szól és ezért rögtön be is zsebelte a legjobb sportkönyvnek járó díjat Nagy-Brittaniában. Első regénye 1995-ben jelent meg Pop, csajok, satöbbi címmel, amelyből film és Broadway musical is készült és elhozta neki a világsikert is. Nick Hornby befutása nem mellékesen egy olyan korszakhoz kapcsolódik, amelyet sokan csak „Cool Britannia-nak" hívnak. A thatcher-i megszorítások után az ország gazdasága megkezdte a felívelő pályáját a 90-es évek elején, a britek hangulata sokkal jobb lett és nem mellesleg ekkor kezdődött a brit-pop térhódítása. Ezek hatására egycsapásra menő lett britnek lenni. Olyan világhírű zenekarokkal voltak tele a rádiók és zenecsatornák, mint az Oasis, Blur, Radiohead és a Spice Girls. A mozivásznakat sem kerülte el ez a korszak, gondoljunk csak a Négy esküvő egy temetés, a Trainspotting vagy a Sztárom a párom és az Austin Powers című filmekre, de a sort még tovább lehetne sorolni.
„A születésnapokat föl kellene függeszteni az olyan években, amilyen ez: kellene egy törvény, ha nem is természeti, de legalább ember alkotta törvény, mely szerint az embernek csak akkor áll jogában öregedni, amikor rendben ketyegnek a dolgai. Most mi a csudának akarjak harminchat éves lenni? Nem akarok, és kész"
(Pop,csajok, satöbbi)
Nick Hornby új könyvében minden megtalálható, ami az eddigi könyveire jellemző volt. Hétköznapi emberek, hétköznapi problémáiról szól, amelyekbe könnyen bele tudjuk helyezni a saját életünket. A két főszereplő Lucy és Joseph teljesen más emberek, szinte semmilyen közös pontjuk nincs az életben, mégis egymásra találnak. Lucy egy elvált két gyermekes tanárnő, Joseph pedig egy nála 20 évvel fiatalabb srác, aki jelenleg keresi még önmagát és a céljait.
„A házasságok véget érnek, éspedig többnyire azért, mert a boldogtalan vagy elégedetlen emberek összejönnek valaki mással. De amikor egy boldogtalan és elégedetlen ember összejön valaki mással, aztán megint valaki mással, aztán megint valaki mással, joggal lehet gyanítani, hogy az a bizonyos boldogtalanság és elégedetlenség gyógyíthatatlan."
Tehát az alaptörténet semmi különös, de Nick Hornby abban nagyon jó, hogy teljesen átlagos emberekről tudjon nagyon érdekesen írni. Ehhez sokat hozzá tesz az író egyedi humora és stílusa. Nekem minden könyve olyan kicsit, mintha egy filmből készült volna, pedig amint tudjuk ez pont fordítva szokott lenni.
„A színház szuper, de nem lehetne úgy csinálni, hogy ne közvetlenül nekünk beszéljenek azok az emberek? Mert az borzalmas benne."
Mivel a történet a BREXIT népszavazás idején játszódik, ez a másik szál, ami a történetet mozgatja. Az író nem foglal állást egyik döntés mellett sem, sőt inkább próbálja árnyalni a képet. A főszereplők különböző barátain, rokonain és munkatársain keresztül próbálja érzékeltetni, hogy a különböző társadalmi csoportok különböző döntéseinek mi lehet a mozgatórugója.
„Olyan idő volt ez, amikor mindenki megfogadta, hogy nem fog megbocsátani ennek vagy annak. Politikusoknak azért, amit tettek, barátoknak és családtagoknak azért, ahogyan szavaztak, vagy amit mondtak, vagy akár azért is, amit gondoltak. A legtöbbször csak azért nem bocsátottak meg valakinek, hogy azok, akik."
Ezeknél a részeknél mindig a mostani koronavírus által meghatározott mindennapok jutottak eszembe. Az elmúlt egy évben is azt tapasztalni, hogy az emberek nagyon megosztottak bizonyos kérdésekben, de legtöbbünk nem is hallgatja meg a másik oldal véleményét, pedig ez fontos lenne. Árkokat ásunk a másik tábor és magunk közé, az pedig majd a jövőben derül ki, hogy képesek vagyunk-e ezeket betemetni vagy legalább hidakat építeni felé.
Ha szívesen olvasnál egy könnyed, sallangmentes szerelmi történetet egy kis humorral megfűszerezve, akkor olvasd el Nick Hornby új könyvét, aminek Olyan, mint Te a címe.
A könyvet ajánlja: Nyulászi Gergely